Komunikace na internetu
#50 Přivýdělek na internetu |
Hledáš přivýdělek na internetu? Na tohle pozor!
Hledáš snadný přivýdělek z pohodlí domova? Jsi student, maminka na mateřské nebo tě obecně trápí nepříznivá finanční situace? I pár korun navíc by ti velmi pomohlo a nemáš moc možností, jak si jinak přivydělat? Pak se můžeš stát snadným cílem podvodníků. Kdy zpozornět? Typická nabídka práce od podvodníků neobsahuje příliš mnoho detailů, a pokud jsou zmíněné nějaké požadavky, v podstatě každý by je byl schopen naplnit. Často je psaná v podobě postu na facebooku (a dalších sociálních sítích )nebo jde o pouhý komentář k postu, ve kterém se někdo o práci původně ucházel. Na podvodnou nabídku lze narazit i na některých pracovních portálech. Může to znít nějak takhle: “Nabízím práci z domova, flexibilní pracovní doba, vhodné pro studenty, matky, důchodce. Pro více detailů mě kontaktujte v soukromé zprávě.” V popisu většinou nenajdete název společnosti ani odkaz na její webovky. A když rozklikneš profil člověka, který práci nabízí, moc informací na něm taky nenajdeš. Profil může být vytvořený teprve nedávno a profilovka nemusí být klasická fotografie. Dotyčný většinou nemá mnoho přátel ani příspěvků. Někdy ale profil vypadá zcela věrohodně a důležitější je, jak následně probíhá komunikace. Buď opatrný zejména tehdy, když:
Menší brigádu můžeš sehnat například i u soukromníka, takže i tehdy to může ze začátku vypadat trochu podezřele. V tomhle případě však není nic jednoduššího než se osobně sejít nebo si zavolat přes videohovor.
Mnoho nabídek na internetu přichází z oblasti takzvaného “multi level marketingu”, zkráceně MLM. Jedná se o prodej zboží (případně služeb). V tomto případě musíš zboží skutečně nakoupit za zvýhodněné ceny, a stáváš se jeho distributorem - snažíš se ho prodat a zisk z prodeje (nebo jeho část) ti zůstane jako “výplata”. Nejedná se o podvodnou nabídku práce, ale ne každý je rodilý prodejce a prodat všechno zboží, do kterého na začátku investuješ, nemusí být jednoduché. K téhle práci je třeba mít hodně kontaktů, být komunikativní a opravdu zapálený do konkrétních produktů - když o nich nebudeš nic vědět nebo ti osobně nebudou vyhovovat, těžko přesvědčíš ostatní, aby je nakoupily. Rozhodně tady nejde o “snadný” přivýdělek.
Pak existuje tak zvané “pyramidové schéma”, které se MLM trochu podobá. I tady se často jedná o prodej produktů, rozdíl je v tom, že člověk musí za “vstup” do společnosti zaplatit. Později má za úkol nabírat další lidi, kteří platí poplatek zase jemu. Tento způsob podnikání je na mnoha místech nelegální. Potenciální zaměstnavatel by po tobě NIKDY neměl vyžadovat peníze jako podmínku toho, aby tě zaměstnal! Hledat práci po internetu je dnes zcela běžné a lze narazit na opravdu skvělé příležitosti. V případě, že jsi ve zranitelné situaci, a za možnost přivýdělku bys dal “všechno”, nejdi do toho bezhlavě a nejprve se přesvědč, že jde o skutečně legitimní nabídku. |