Jsou dnešní vztahy jiné, než bývaly dřív? Tvrdí se, že mladí lidé na vztazích nechtějí pracovat. Když se ukáže, že není po jejich, namísto toho, aby na vztahu pracovali, raději se s partnerem rozejdou a přesedlají na nového, lepšího, který má potenciál naplnit všechny jejich ideály. Dokud se zase neukáže, že i nový partner má své mouchy. A tak pořád dokola. Proto se tolik mladých lidí rozvádí. Proto je tolik svobodných rodičů. Proto je tolik lidí singl. Mladí se vyhýbají zodpovědnosti, volí raději rychlé potěšení a na řešení problémů nemají čas.
Je to skutečně pravda? Jak je to doopravdy? Je bez debat, že dnešní vztahy jsou jiné. Žádná generace není stejná, jako ta předchozí. A lidé ze starších generací mají leckdy pocit, že je prožitá zkušenost opravňuje k tomu, aby druhé hodnotily. Přijde jim, že je mají “přečtené”. Opak je ale pravdou. Propast mezi mladými a staršími lidmi je dnes mnohem výraznější, technologie jdou dopředu neúprosným tempem, a stávají se neodmyslitelnou součástí našich životů, a jejich zcela přirozenou součástí zejména pro ty mladší, kteří spolu s pokrokem vyrůstají. Lidé, kteří takhle nevyrostli, si často nedovedou představit, čím vším je život dnešních mladých ovlivněný a proč vypadá tak, jak vypadá. Podívejme se tedy na to, v čem jsou dnešní vztahy jiné a proč. Věřím, že spolu zjistíme, že to není úplně marné, ale že jsou jistě oblasti (které mohou být pro každého jiné), na kterých lze pracovat, aby naše vztahy byly kvalitnější a uspokojivější.
-
Seznamování v dnešní době funguje jinak. Často se odehrává v online prostoru, stejně jako určitá část vzniklého vztahu. Partneři ve velké míře komunikují prostřednictvím telefonních a video hovorů, hlasových nebo textových zpráv, označují se v příspěvcích, sdílejí memy atd. Přemíra komunikace skrze média a nedostatek kontaktu z očí do očí může vést k odpojení se od reality, idealizaci partnera, projevům chování, které nejsou autentické - na živo se pak dotyčný může chovat úplně jinak a partner ho tak říkajíc “nepoznává”. Na digitalizaci komunikace není nic špatného, pokud se to s ní nepřehání. Kontakt z očí do očí nic nenahradí a pocit intimity, když jsou si dva fyzicky blízko, společné zážitky a třeba i společná nuda jsou nesmírně důležité.
-
Přemíra technologií působí rušivě. Neustálé sledování telefonu, zejména v blízké přítomnosti druhých lidí, se podepisuje na tom, jakou druhým věnujeme pozornost, a jak se oni cítí být pro nás důležití (jak se asi cítí někdo, kdo ti vypráví nějakou příhodu a ty mezitím neustále pokukuješ po blikajících notifikacích na telefonu, protože, co kdyby ti náhodou uteklo něco důležitého).
-
Studium & kariéra - v dnešní době máme nepřeberné množství možností. Skoro každý, kdo chce, může jít na vysokou školu. Práce už se nebere pouze jako prostředek k výdělku. Existuje velká spousta skvělých příležitostí, lidé chtějí dělat zajímavé kariéry, učit se nové věci, být v práci i proto, že je naplňuje, ne jenom aby zaplatili účty. A kvůli tomu všemu máme méně času a řada lidí se alespoň po určité životní období ve studiu či práci najde a nepotřebuje se soustředit na vztahy.
-
Emancipace a ženská svoboda - není to tak dávno, co se od žen očekávalo zejména založení rodiny a péče o domácnost. Lidé zakládali rodiny poměrně mladí. Pokud pak žena byla ve vztahu nespokojená, bylo pro ni velmi obtížné se z něj vyvázat, zejména pokud už měla děti. Mohlo jí chybět finanční zázemí, vzdělání, zároveň to bylo tabu, aby rodinu “rozbila”. Postavení ženy není ani v dnešní době dokonalé, je to však už mnohem lepší, svoboda i možnosti jsou otevřené.
-
Výše jsme zmínili tabu - spousta věcí byla v minulosti nemyslitelná. Třeba rozhodnout se “žít na hromádce”, s partnerem, který není naším manželem/manželkou, rozhodnout se nemít děti, nebo naopak mít děti jako svobodný rodič nebo v prostředí “atypické” rodiny. A co takhle svobodně si zvolit singl život, protože si uvědomíme, že ve skutečnosti nepotřebujeme partnera, abychom byli šťastní?
-
Mladí lidé si chtějí život užít. Chtějí cestovat, experimentovat, ne každý touží co nejdříve najít svého “vyvoleného” a usadit se. A těch možností, co všechno vyzkoušet, je dnes tolik! Ani se to nedá všechno stihnout.
-
“Dovednost” práce na vztahu je něco, co se člověk učí zkušeností. A jak už jsme zmínili, lidé dnes začínají s vážnými vztahy (z různých důvodů) častokrát později, než dříve. Opravdová “zodpovědnost”, která umožňuje člověku dozrát a dospět, také přichází později. Nikdo nás nenutí zakládat rodinu brzy po 18 narozeninách, není kam spěchat, můžeme se klidně bavit, cestovat, studovat, budovat kariéru, šetřit nebo utrácet podle libosti. I tohle všechno nám do života přinese mnoho zkušeností, sebepoznání a moudrosti, která nikam nezmizí a je stěžejní pro spokojený a trvalý vztah.
Poznáváš se v tom? Ano, dnešní mladí lidé jsou jiní. Mají nepřeberné množství možností, větší svobodu, možná o něco menší zodpovědnost, respektive opravdová zodpovědnost přichází o něco později. Musí se ale s tím vším vyrovnat, musí si poradit ve světě, který se obrovskou rychlostí vyvíjí, musí najít balanc mezi technologiemi a realitou, musí v záplavě možností najít sami sebe. To nejsou v žádném případě jednoduché úkoly a je naprosto pochopitelné, že za takových podmínek je potřeba víc času, než člověk najde partnera pro život, a než bude mít dostatek životních zkušeností, aby si ho zvládl (a chtěl) udržet.
|