Řekni to!
#140 Peníze a jak se o nich bavit II. - Kapesné & nízký plat |
V minulém článku jsme probrali, jaká jsou vhodná témata, když přijde na peníze, a proč je lidem často nepříjemné se bavit třeba o tom, kolik vydělávají. Další nepříjemné pocity doprovází situace, kdy si chceme říct o víc peněz. Ať už jde o kapesné od rodičů nebo o zvýšení platu v práci.
S kapesným je to možná trochu jednodušší, přeci jen, vyjednáváme tady s našimi rodiči, a vsadím se, že jsi zvyklý být na ně občas trochu “přidrzlý” a nebereš si servítky. V tom ale může být nakonec kámen úrazu - když něco od rodičů chceš, musíš na to jít trochu šalamounsky a rozhodně s úsměvem a trochou pokory. Předem si připrav argumenty - důvod, proč zvýšení kapesného potřebuješ, a například několik způsobů, jak můžeš štědrost rodičů oplatit (třeba, že se pravidelně ujmeš nějakého nového úkolu v domácnosti). Důležité je na téma kapesného zavést řeč ve vhodnou dobu, kdy se na tebe táta s mámou můžou plně soustředit. Posaď je, uvař jim čaj nebo kafe a předlož svoje argumenty. Pokud nebudou souhlasit s částkou, kterou chceš nebo se zvýšením kapesného obecně, zkus se hned nenaštvat, ale nejdřív se jich zeptej, co by pomohlo, aby o zvýšení zauvažovali, případně kolik jsou ochotni k původnímu kapesnému přihodit. Tím, že budeš klidně a konstruktivně diskutovat, jim ukazuješ svou zodpovědnost a zralost. Vyložte na stůl své konkrétní představy a zkuste společně najít nějaký kompromis.
Jak jsme zmínili v minulém článku, platy v soukromých společnostech jsou často variabilní. Než budeš žádat o zvýšení platu, je důležité vědět, kolik peněz můžeš na své pozici reálně očekávat. Zkus se zeptat svých kolegů (pokud s tím budou souhlasit) a nebo si udělej malý průzkum na internetu. Dalším krokem je příprava “prezentace” tvé dosavadní pracovní cesty. Sepiš si všechny své úspěchy, nově nabyté zkušenosti a znalosti (absolvované kurzy a jiné vzdělávání), pracovní výkon obecně a třeba i to, jak dlouhou dobu pro současného zaměstnavatele pracuješ. I tady je třeba najít vhodnou chvíli, kdy se ti nadřízený může opravdu věnovat, není ve stresu nebo jiném negativním emocionálním rozpoložení. Ideální je dopředu si domluvit krátké setkání na nějakém klidném místě. Pak už je jen na tobě odprezentovat svůj případ, zkus u toho být co nejvíc v klidu, snaž se působit sebevědomě. Žádost o zvýšení platu může být stresující, mnoho lidí někde vnitru cítí, jakoby si peníze navíc vlastně nezasloužili. Zkus však myslet na své úspěchy a na to, že jsi ve své práci dobrý a firma díky tobě vydělává, tedy i ty si zasloužíš spravedlivé ohodnocení.
Hodně štěstí! |